Menü Kapat

Koruyucu Tedaviler

Çocukların ağız ve diş sağlığının devamlılığının sağlanmasında koruyucu tedaviler önemli bir yer tutmaktadır. Bu tedaviler fluorid uygulamaları, pit ve fissür örtücüler ve erken kaybedilen süt dişlerinin yerinin korunmasını sağlayan yer tutucu uygulamalarıdır. 

          Fluorid ; dişlerin yapısına katılarak onları kuvvetlendiren ve çürümesini engelleyen bir elementtir. Diş hekimi tarafından her yaş grubunda çocuğa uygulanabilen lokal uygulamalardır.

   

          Fissür örtücüler ; süt ve daimi azı dişlerinin çiğneme yüzeylerinde bulunan girinti ve oluklarının (pit ve fissürlerin) akışkan bir dolgu maddesi ile örtüldüğü koruyucu bir diş tedavisidir. Gıda birikimini engelleyerek çürük oluşumunun önüne geçebilmek hedeflenmektedir.

 

 

 

 

 

Travma veya tedavi edilemeyecek durumda olan erken dönem süt dişlerinin çekilmesinden sonra çekim boşluğunun korunması için önlem alınmazsa çocuğun çene ve dişleri arasındaki ilişkiler bozulacak ve ileri dönemde ortodontik bozukluklar oluşacaktır. Bu nedenle çekim sonrası sabit veya hareketli yer tutucular yapılır.

 


Daha Fazla Bilgi İçin Lütfen Bizimle İletişime Geçiniz