Menü Kapat

Periodontoloji (Diş Eti Hastalıkları)

Sağlıklı Diş Eti

Sağlıklı dişeti açık pembe renkte, mat, sert kıvamlı ve yüzeyinde portakal kabuğunu andıran pütürler görülen bir dokudur.

Dişeti kanaması , periodontal hastalıkların her aşamasında görülen hemen hemen tek belirtidir. Diş fırçalarken meydana gelen dişeti kanaması ilerleyen evrelerde temaslarla dahi başlayan dişeti kanamalarına yerini bırakabilir.

Dişeti Hastalığının Belirtileri

  • Diş eti hastalıklarında ilk ve en önemli belirti dişeti kanamasıdır.
  • Kötü ağız kokusu ve kötü tat hissi.
  • Dişeti çekilmesi ve açığa çıkan kök yüzeylerinde oluşan hassasiyet
  • Diş etlerinde şişlikler ve kızarıklıklar.
  • Diş ile dişeti arasından iltihap gelmesi.
  • Dişlerde sallanma, uzama ve dişler arasında açılmalar.

Dişeti Hastalığının Tedavisi

Erken safhalardaki dişeti hastalığı tedavisi genellikle diş taşı temizliği ve kök yüzey düzleştirmesidir. Bu işlemlerle iltihaba neden olan bakteriler ve toksin maddeler ağızdan uzaklaştırılır. Dişeti hastalıklarının erken safhalarında uygulanan bu tedaviler, genellikle yüz güldürücü sonuçlar için yeterli olmaktadır.

İlerlemiş vakalarda ise mukogingival cerrahi müdahale gerekebilir. Cerrahi müdahalede amaç; dişetlerinin kolay temizlenebilmesi için şekil vermektir.

Tedavilerden sonra hastalar periyodik olarak görülmelidir. Periodontal tedavi ile elde edilen olumlu sonuçları korumanın tek yolu dişlerin fırçalanması, diş ipi kullanılması ve bakteri birikintilerini ortamdan uzaklaştıran kimyasal ajanların düzenli olarak kullanılmasıdır.

 


Daha fazla bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz

Related Posts