top
logo

Duyuru

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez
Randevu aldıktan sonra lütfen Randevuya Gelirken bölümümüzü dikkatle okuyunuz
Sağlığınız Bizim İçin Önemlidir

Pedodonti

Süt dişlerinin önemi 

Topikal Florür uygulaması

Fissür örtücü


SÜT DİŞLERİNİN ÖNEMİ NEDİR?

Pek çok ebeveyn süt dişlerinin değişeceği düşüncesiyle önemsemez. Çocuk 12-13 yaşına gelinceye kadar bazı görevleri yerine getirmekle görevli süt dişleri toplam 20 adettir.
Süt dişleri şu açılardan önemlidir :

    * Süt dişlerinin birincil görevi çiğneme fonsiyonunu yerine getirmektir. Çiğneme fonksiyonu sırasında çene gelişimine yardımcı olurlar.
    * Süt dişleri travmalara ve dış etkenlere karşı sürmeyi bekleyen daimi diş germini korur.
    * Konuşma ve fonasyonun gelişimi üzerinde süt dişleri büyük etkiye sahiptir.
    * Süt dişleri ağızda bulundukları sürede sürecek olan daimi dişler için yer tutucu görevi yaparlar ve daimi dişlerin sürmesi sırasında daimi dişlere rehberlik yaparlar.
    * Süt dişlerinin estetik fonksiyonu vardır. Süt dişlerinin erken yaşta kaybedilmesi psikojik sorunların erken yaşta başlamasına neden olabilir.

SÜT DİŞLERİNİN TEDAVİSİ GEREKLİ MİDİR ?

Süt dişlerinin tedavileri daimi dişler kadar gerekli ve önemlidir.

    * Tedavi edilmeyen bir çürük çocuğun erken yaşlarda ağrı ile tanışmasına ve ileride bazı korkuların oluşmasına neden olabilir.
    * Çocuklar, çürüğün erken dönemindeki hassasiyet ve hafif ağrı sinyallerini zamanında yorumlayamazlar.Ancak dayanılamayacak kadar şiddetli ağrı oldugunda fark ederler ki çok geç kalınmış olabilir.
    * İlerleyen bir çürük sinir dokusuna rahatlıkla ulaşabilir ve dişimizin kısa sürede iltihaplanmasına neden olabilir,
    * İltihaplı bir süt dişi altta sürmeyi bekleyen daimi diş jermini tehtid eder ve gelişimini bozabilir.
    * Süt dişleri erken çekilmek zorunda kalınır ise , yandaki dişler çekilen dişin boşluğuna doğru kayacak ve alttan gelecek daimi dişin sürmesini zorlayacaktır.
    * Çürük dişler çocuğun çürük olmayan tarafla çiğneme yapmasına yol açar ki tek taraflı çiğneme, çene gelişimi döneminde çocuğun gelişmesine olumsuz etkileri olabilir.
Erken yaşta süt dişi kaybı sonrasında uygulanan yer tutucu tedavisi

ÇOCUKTA DİŞ BAKIMI NASIL OLMALIDIR ?

 Çocuklara diş fırçalama alışkanlığı mümkün olduğunca erken kazandırılmalıdır. İdeal olan Okul öncesi çağa kadar fırçalamanın ebeveyn tarafından yapılmasıdır. Çocuğun kendine güveninin kazandırılması için fırçalama sonrası çocuğun kendisinin de dişlerini fırçalaması teşvik edilmelidir.

 Süt dişlerinin çürümesini önlenmek için gerekli görüldüğü taktirde iki yöntemi uygulanmaktadır.ilki topikal flor uygulamasıdır diğeri ise fissür sealant uygulamasıdır.

TOPİKAL FLOR UYGULAMASI ?

Koruyucu diş hekimliğinin en etkili yöntemlerinden biri olarak kabul edilen florür tedavileri, sağlıklı olan bireylerde, çürük oluşumuna yatkın bireylerde, dişlerde hassasiyet ve erozyon tedavisinde, özel bakıma ihtiyac duyulan olan sistemik rahatsızlığı olan bireylerde uygulanabilmektedir.Uygulamalarda bireylerin yaş ve çürüge yaktınlık faktörleri değerlendirerek sıklık ve miktarlar belirlenmektedir.

 FİSSÜR SEALANT ?


  Azı dişlerinin anatomilerine bağlı olarak çiğneyici yüzeylerindeki girinti ve çıkıntılar (fissur) , yiyeceklerin sıkışıp kalabilecekleri bölgeler oluşturabilirler.

Temizlenmesi zor olan  bu bölgelerde çürükler daha çabuk başlamaktadır. Fissür örtücüler, dişlerdeki bu yüzeyleri sığlaştırarak yiyeceklerin tutunmasını azaltacak ve temizlenmesini mümkün kılacak bir yüzey oluşturulmasını yardımcı olmaktadır. Klinik uygulamalar ile çürük oluşumunda %70-80 oranla azalma görülmektedir.

EBEVEYNLERE VERİLEBİLECEK ÖĞÜTLER :

    * Çocuklar erken yaşlarda ve çürükler oluşmadan dişhekimine getirilmeli, dişhekimiyle tanışması ağızda problemleri başlamadan olmalıdır.
    * Anne-babalar kendi korkularını çocuklarına belli etmemelidir.
    * Çocukların dişhekimine getirilmesi için rüşvet verilmemelidir.
    * Dişhekiminin yapacağı işlemler için çocuğa randevu öncesinde yapılmayacak diye söz verilmemelidir. Anestezi gibi.
    * Tedavi öncesi çocugunuzu bilgilendirmek faydalı olmaktadır.

 

 

 

 

bottom
top

bottom